back

V Trnave budú môcť ľudia so zdravotným postihnutím parkovať ľahšie vďaka novému parkovaciemu systému ParkDots

Doprava
Publikované 5.10.2017

Inteligentný parkovací systém ukazuje potenciál v oblasti IoT

Kľúčovými prvkami parkovacej platformy ParkDots, ktorú vyvinul PosAm sú mobilná aplikácia pre používateľov, centrálny riadiaci systém umiestnený v cloude a nenápadné senzory vo vozovke, ktoré v reálnom čase odosielajú informácie o obsadenosti konkrétneho miesta. Správna kombinácia mobilných, cloudových a IoT technológií dala vzniknúť užitočnému riešeniu pre moderné mestá.

Neustále aktualizované informácie o dostupnosti voľných miest umožňujú zabezpečiť všetky služby systému. Okrem vyhľadania voľného miesta a navigácie k nemu aplikácia umožňuje bezplatnú platbu za parkovanie, navigáciu späť k autu alebo aj varovanie v prípade nečakaného odchodu vozidla z parkovacieho miesta.

Jednoduchší život pre obyvateľov aj samosprávu

Osobitne pre zdravotne postihnutých ľudí je zjednodušenie parkovania veľkým prínosom. Nemusia krúžiť po meste a loviť voľné miesta. Vďaka mobilnej aplikácii si môžu komfortne vybrať miesto podľa obsadenosti, dostupnosti, či bodu záujmu. .

Od 21.9.2017 sú tieto služby dostupné na 31 parkovacích miestach určených pre ZŤP v rámci centrálnej mestskej zóny. PosAm toto unikátne riešenie v Trnave implementoval v spolupráci s materskou spoločnosťou Slovak Telekom a v kooperácii s mestskou spoločnosťou TT-IT. Dátovú konektivitu zabezpečil SimpleCell, operátor siete určenej pre internet vecí na technológii Sigfox.

„Tento systém nám umožní v reálnom čase zbierať informácie o využití parkovacích miest pre zdravotne ťažko postihnutých občanov a návštevníkov mesta, čo nám umožní efektívnejšie analyzovať, plánovať a hlavne ďalej zlepšovať parkovanie v našom meste,“ skonštatoval primátor Trnavy Peter Bročka.

Skrátenie času potrebného na nájdenie parkovacieho miesta obmedzí emisie v meste. Okrem toho má ParkDots potenciál zvýšiť dostupnosť parkovacieho priestoru a znížiť počet nevyužívaných parkovacích miest. Systém je pripravený na ďalšie rozširovanie do budúcnosti. Pribudnú funkcie ako napríklad zdieľanie parkovacích miest a riešenie rezidentského parkovania.

ParkDots je riešením pre Smart cities v Európe

„Našim cieľom v PosAm je, aby informačné technológie prinášali úžitok. Teší nás, že skvalitníme život obyvateľov a návštevníkov Trnavy, znížime environmentálnu záťaž a pomôžeme mestu pri manažovaní zdrojov. To všetko je možné vďaka tomu, že sme v meste Trnava našli partnerov s inovatívnym duchom, ktorí okamžite pochopili potenciál platformy ParkDots.“, povedal Martin Budaj, produktový manažér PosAm.

„Sme presvedčení, že riešenia v oblasti Smart City majú veľký potenciál, čo vnímajú rovnako aj v skupine Deutsche Telekom, do ktorej PosAm patrí. Veríme, že spoločne dokážeme slovenský produkt ParkDots dostať na mapu európskych miest“, doplnil ho Michal Bróska, Riaditeľ produktového rozvoja v PosAm.

Aplikácia ParkDots je aktuálne bezplatne dostupná pre smartfóny s OS Android, pre zariadenia s iOS pribudne v najbližších týždňoch. Všetky funkcie sú okrem toho k dispozícii aj v responzívnej webovej aplikácii dostupnej na adrese https://map.parkdots.com.

Ohlasy médií

RTVS, Rádiožurnál 25.9.2017, od 9:26

ParkDotsAppSmall

Ďalšie aktuality

TREND konferencia Parkovacia politika 2023

TREND v apríli zorganizoval špecializovanú konferenciu, ktorá sa podrobne venovala problematike parkovania v našich mestských samosprávach. PosAm a mestský parkovací systém ParkDots boli pritom.

TREND konferencia Parkovacia politika 2023
15.7.2022
ParkDots je jednotka v platbách na Slovensku

Parkovanie v hlavnom meste je veľmi aktuálna téma. Začiatkom roka bola spustená nová parkovacia politika. Jej súčasťou je aj PosAm, ktorý mestu na úvodné obdobie dodal informačný systém ParkDots. Toto riešenie obyvateľom mesta poskytuje online prístup a podávanie žiadostí o parkovacie karty. Mobilná aplikácia ParkDots zasa v regulovaných zónach Bratislavy uľahčuje platby parkovného. Okrem regulovaných zón vodiči v hlavnom meste môžu cez appku ParkDots platiť parkovné aj na súkromných parkoviskách a v garážach. Appka je súčasťou parkovacej politiky aj v iných slovenských mestách. Mobilná aplikácia ParkDots je číslo jedna na […]

ParkDots je jednotka v platbách na Slovensku
30.5.2022
PosAm ako hlavný partner
17. konferencie SPA

V dňoch 17. – 19. mája sa vo Vysokých Tatrách uskutočnila 17. konferencia Slovenskej parkovacej asociácie (SPA). Záštitu nad ňou prijalo Ministerstvo dopravy SR. Hlavnou témou podujatia bolo Parkovanie v mestách. Konferencie sa zúčastnilo 125 odborníkov z miestnych úradov, štátnej a verejnej správy, univerzít, prevádzkovateľov parkovania, projektantov, výrobcov a dodávateľov parkovacej techniky a pridružených služieb. Ani PosAm so svojím parkovacím systémom ParkDots nemohol na tejto konferencii chýbať. Kolega Martin Ivančík na konkrétnych úspešných projektoch prezentoval produktové portfólio ParkDots a zároveň ukázal, čo všetko sme za dva a pol roka od konania poslednej konferencie dokázali […]

PosAm ako hlavný partner
17. konferencie SPA

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.