back

PosAm ponúka aj na českom trhu pokročilé technológie pre jednoduché parkovanie v mestách

Doprava
Publikované 23.6.2021

Slovenská IT spoločnosť PosAm predstavila na českom trhu mestský parkovací systém ParkDots, určený pre samosprávy veľkých aj menších miest. V Českej republike bol systém uvedený na trh formou online konferencie, ktorú sledovala približne stovka záujemcov z radov mesta a obecných úradov. Systém už úspešne funguje v takmer 30 zahraničných mestách od Holandska až po Grécko, ale taktiež v okolitých štátoch – v Poľsku a na Slovensku. V Českej republike sa chystá spustenie prevádzky v Pradubiciach.

ParkDots umožňuje koncovým používateľom vyhľadanie voľného miesta, platbu za parkovanie aj predĺženie parkovacej doby pomocou mobilného telefónu. Mestám a obciam zabezpečuje sledovanie obsadenosti parkovacích miest, správu rezidenčného parkovania, kontrolu oprávnenosti parkovania a integráciu, napríklad, s platobnými či informačnými systémami daného mesta.

Pokročilá technológia spĺňa najprísnejšie bezpečnostné kritériá stanovené materskou spoločnosťou Deutsche Telekom a mestám sa ponúka ako ucelené riešenie vrátene (napríklad i) monitorovacieho automobilu, ktorý skontroluje tisíce áut za deň efektívnejšie ako strážnici obecnej polície.

Na online konferencii sa rozoberali špecifiká nastavenia parkovacej politiky v mestách, k čomu sa vyjadril aj rečník Petr Horský, predseda Rady České parkovací asociace: „Mnohokrát sa mestá púšťajú do parkovacieho systému bez dostatku dát alebo jeho vyskúšania, čo môže viesť k nefunkčnosti a súdnym sporom. Preto vždy odporúčame prípravu zvážiť a dať dohromady tím špecialistov, ako sú technici, dopravní policajti, právnici, ale i osoby zbehlé v zadávaní verejných zákaziek.“ Medzi ďalšími rečníkmi bol advokát v oblasti verejných zákaziek Ondrej Čurilla z HAVEL & PARTNERS, ktorý priblížil mestám, ako parkovací systém zaobstarať. Samotný parkovací systém ParkDots a jeho možnosti predstavili špecialisti zo spoločnosti PosAm, ktorí uviedli aj praktické príklady zo zahraničných miest, kde sa systém už využíva.

 

Záznam z online konferencie je k dispozícii na oficiálnej stránke projektu ParkDots – Jak na městský parkovací systém – ParkDots.

Ďalšie aktuality

TREND konferencia Parkovacia politika 2023

TREND v apríli zorganizoval špecializovanú konferenciu, ktorá sa podrobne venovala problematike parkovania v našich mestských samosprávach. PosAm a mestský parkovací systém ParkDots boli pritom.

TREND konferencia Parkovacia politika 2023
15.7.2022
ParkDots je jednotka v platbách na Slovensku

Parkovanie v hlavnom meste je veľmi aktuálna téma. Začiatkom roka bola spustená nová parkovacia politika. Jej súčasťou je aj PosAm, ktorý mestu na úvodné obdobie dodal informačný systém ParkDots. Toto riešenie obyvateľom mesta poskytuje online prístup a podávanie žiadostí o parkovacie karty. Mobilná aplikácia ParkDots zasa v regulovaných zónach Bratislavy uľahčuje platby parkovného. Okrem regulovaných zón vodiči v hlavnom meste môžu cez appku ParkDots platiť parkovné aj na súkromných parkoviskách a v garážach. Appka je súčasťou parkovacej politiky aj v iných slovenských mestách. Mobilná aplikácia ParkDots je číslo jedna na […]

ParkDots je jednotka v platbách na Slovensku
30.5.2022
PosAm ako hlavný partner
17. konferencie SPA

V dňoch 17. – 19. mája sa vo Vysokých Tatrách uskutočnila 17. konferencia Slovenskej parkovacej asociácie (SPA). Záštitu nad ňou prijalo Ministerstvo dopravy SR. Hlavnou témou podujatia bolo Parkovanie v mestách. Konferencie sa zúčastnilo 125 odborníkov z miestnych úradov, štátnej a verejnej správy, univerzít, prevádzkovateľov parkovania, projektantov, výrobcov a dodávateľov parkovacej techniky a pridružených služieb. Ani PosAm so svojím parkovacím systémom ParkDots nemohol na tejto konferencii chýbať. Kolega Martin Ivančík na konkrétnych úspešných projektoch prezentoval produktové portfólio ParkDots a zároveň ukázal, čo všetko sme za dva a pol roka od konania poslednej konferencie dokázali […]

PosAm ako hlavný partner
17. konferencie SPA

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.