back

ParkDots medzi svetovými riešeniami pre Smart city

Doprava
Publikované 16.11.2018

ParkDotrs Smart City Expo small

 

ParkDots kombinuje najmodernejšie mobilné, cloudové a IoT technológie s cieľom zlepšiť práve situáciu s parkovaním v mestách. Systém sleduje v reálnom čase obsadenosť parkovacích miest, poskytuje navigáciu k tým voľným, umožňuje platbu za parkovanie a mnoho ďalších užitočných funkcií. Vodičom skracuje čas pri hľadaní voľných miest, uľahčuje platbu, zvyšuje pohodlie. Mestám poskytuje cenné informácie o správaní vodičov a využívaní parkovacích miest, ktoré môžu zužitkovať pri úprave parkovacích politík.

„Do vývoja ParkDots sme investovali veľa úsilia, zdrojov a znalostí. Teší nás a napĺňa hrdosťou, že ako jeden z mála zástupcov zo Slovenska môžeme v Barcelone prezentovať ParkDots spoočne so svetovou špičkou v Smart city riešeniach,“ povedal Michal Bróska, produktový riaditeľ PosAm. „Fantastické je, že sa jedná o kompletne slovenský produkt. Vyvinuli ho naši špecialisti, využíva senzory od slovenského partnera a NB-IoT konektivitu od materskej spoločnosti Slovak Telekom,“ doplnil.

Hoci bol ParkDots uvedený na trh iba v minulom roku, využívajú jeho služby vodiči a samosprávy už v siedmych v slovenských mestách: Trnava, Trenčín, Liptovský Mikuláš, Dolný Kubín, Prievidza, Nitra, ale aj v mestskej časti Karlova Ves v Bratislave. Používatelia zvolili ParkDots za najsympatickejšiu aplikáciu pre smart parking na Slovensku v ankete portálu MojAndroid. Technickí a produktoví experti z Deutsche Telekom vybrali ParkDots ako oficiálne riešenie skupiny pre Smart parking.

ParkDots tak tvorí súčasť komplexnej ponuky Deutsche Telekom pre Smart city. Prvé lastovičky komplexnejších riešení môžeme už vidieť aj na Slovensku. V Trenčíne v spolupráci s mestom nasadil Slovak Telekom a PosAm do pilotnej prevádzky celý rad týchto technológií: Okrem ParkDots pre zefektívnenie mobility a parkovania sú to aj inteligentné kamery analyzujúce situáciu v meste, inteligentné lampy prispôsobujúce sa okolitým podmienkam, ktoré zároveň slúžia ako WiFi hotspoty.

Mestá. Strediská inovácií a vedomostí, hnacia sila hospodárskeho rastu, prosperity a sociálneho blahobytu. V 21. storočí v nich žije viac ako polovica populácie a tento podiel sa bude ďalej zvyšovať. To zo sebou prináša mnoho výziev, ktoré budú musieť mestá vyriešiť, aby zabezpečili udržateľný rast a stali sa lepšími miestami pre život. Jednou z týchto výziev je bezpochyby parkovanie pre stále sa zvyšujúci počet vozidiel, ktorý predbieha rast počtu parkovacích kapacít. Našťastie aj v tejto  oblasti sa ukazuje, že vyspelé Smart city riešenia môžu byť nápomocné pri riešení tejto otázky.

Ďalšie aktuality

5.8.2021
Spolupráca PosAm s Microsoftom zefektívňuje parkovanie

Jednou z najdôležitejších oblastí, ktorej sa v PosAm venujeme, je určite doprava a s ňou úzko spojené parkovanie. Narastajúci počet vozidiel na cestách si vyžaduje riešenia, ktoré uľahčia vodičom život. Naša parkovacia mobilná aplikácia ParkDots, založená na platforme Microsoft Azure, je takým riešením. ParkDots poskytuje komplexnú podporu pre zlepšenie parkovania v mestách, od správy rezidenčného parkovania, kontroly oprávnenosti parkovania, platby za parkovanie až po navigáciu na voľné parkovacie miesto. Aktuálne využíva aplikáciu ParkDots denne viac ako 21 000 vodičov. Je prepojená so senzormi loT, vďaka čomu znižuje čas potrebný na zaparkovanie a pomáha prevádzkovateľom parkovacích miest spravovať […]

Spolupráca PosAm s Microsoftom zefektívňuje parkovanie
23.6.2021
PosAm ponúka aj na českom trhu pokročilé technológie pre jednoduché parkovanie v mestách

Slovenská IT spoločnosť PosAm predstavila na českom trhu mestský parkovací systém ParkDots, určený pre samosprávy veľkých aj menších miest. V Českej republike bol systém uvedený na trh formou online konferencie, ktorú sledovala približne stovka záujemcov z radov mesta a obecných úradov. Systém už úspešne funguje v takmer 30 zahraničných mestách od Holandska až po Grécko, ale taktiež v okolitých štátoch – v Poľsku a na Slovensku. V Českej republike sa chystá spustenie prevádzky v Pradubiciach. ParkDots umožňuje koncovým používateľom vyhľadanie voľného miesta, platbu za parkovanie aj predĺženie parkovacej doby pomocou mobilného telefónu. Mestám a obciam zabezpečuje sledovanie […]

PosAm ponúka aj na českom trhu pokročilé technológie pre jednoduché parkovanie v mestách
21.4.2021
Diskusia o efektívnom parkovaní prebehla v online priestore

Spoločnosť PosAm spolu s odborníkmi na parkovaciu politiku priniesla online konferenciu pre samosprávy na tému efektívneho parkovania a mestského parkovacieho systému. Jej záznam si môžete pozrieť aj vy. Kľúčovou úlohou mestských samospráv je vytvorenie vhodných podmienok na život svojich obyvateľov. Riešenie dopravy a zefektívnenie parkovania v meste sú oblasti, ktoré výrazne ovplyvňujú pohodlie a úroveň života. Ako správne na mestský parkovací systém, verejné obstarávanie a konkrétne príklady z praxe boli hlavnými témami na online podujatí spoločnosti PosAm. Online konferencia venovaná téme mestského parkovacieho systému sa konala 21. 4. 2021. Počas dvojhodinového […]

Diskusia o efektívnom parkovaní prebehla v online priestore

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.