back

mID – Obecný úrad v mobile

Verejná správa
Publikované 1.11.2020

cover_mID

V snahe zvýšiť využívanie elektronických služieb samospráv DEUS (DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy) spúšťa mobilnú aplikáciu mID, ktorá občanom umožňuje online komunikáciu s miestnou samosprávou.

Aplikácia mID spolupracuje s informačným systémom DCOM, teda je prístupná pre viac ako 2 100 miest a obcí. Pre občanov, podnikateľov a obce, ktoré sú zapojené do projektu DCOM, je aplikácia bezplatná.

Cieľom projektu bolo vytvoriť mobilné ID, umožniť vybavenie úradných záležitostí cez inteligentný mobilný telefón fungujúci na platforme Apple iOS ako aj Google Android kedykoľvek a odkiaľkoľvek.  Aplikácia mID vznikla ako alternatíva, ktorá pri určitom type elektronických služieb umožňuje ich využitie všetkým občanom, nie iba tým, ktorí majú elektronický občiansky preukaz s čipom a môžu komunikovať prostredníctvom PC s inštalovaným softvérom a čítačkou. mID nasleduje svetové trendy, a podobne ako v USA, Rakúsku alebo Estónsku, presúva identitu do mobilu. mID prináša alternatívu, ktorá prístup k elektronickým službám zjednodušuje a zrýchľuje a to bez ujmy na bezpečnosti údajov a v súlade s platnými zákonnými normami.

Úlohou spoločnosti PosAm pri realizácii projektu mID bolo navrhnúť architektúru riešenia a vzájomne prepojiť komponenty zastrešujúce hlavné funkcionality riešenia. Pri výbere platformy mobilnej aplikácie, podpisovacieho komponentu a modulu na overenie identity užívateľa prostredníctvom tvárovej biometrie sme vsadili na overené riešenia zo Slovenska,  technologickú špičku svetovej úrovne.

mID ponúka veľmi vhodnú formu komunikácie s úradmi aj v súvislosti so súčasnou pandémiou Covid-19, nakoľko odbúrava potrebu fyzického kontaktu ľudí, čím eliminuje riziko prenosu vírusu. Okrem toho zvyšuje komfort umožňujúc zaregistrovať si mobilnú identitu a hneď používať systém z pohodlia obývačky.  Aplikácia aktuálne spolupracuje s informačným systémom DCOM, ktorý využíva vyše 70 % samospráv, technicky je však pripravená na integráciu s portálmi štátnej správy, či službami tretích strán. Slúži na online registráciu používateľa, prihlasovanie sa do systému a podpisovanie elektronických podaní. V PosAm veríme, že úžitok, ktorý aplikácia prináša, si rýchlo nájde svojich spokojných používateľov.

Aplikácia mID je publikovaná na Google PlayApp Store.

Viac o aplikácií, jej inštalácii a používaní nájdete na www.vybavzmobilu.sk.

Ďalšie aktuality

Predstavili sme novinky v Rozpočtovom informačnom systéme

Aj tento rok mal PosAm zastúpenie na 16. ročníku konferencie Slovenského inštitútu interných audítorov SKIIA, ktorého témou boli Aktuality v oblasti auditu a riadenia rizík. Spoločne s Odborom prevencie korupcie Úradu vlády SR sme prezentovali výsledky prieskumu korupčných rizík za rok 2021, ktoré boli zozbierané pomocou Rozpočtového informačného systému – modulu RIS.RKR. Spolu s partnerom sme predstavili dôležité novinky v procese riadenia korupčných rizík, ktoré vzišli zo spätnej väzby od používateľov zapojených rezortov štátnej správy. Súčasťou prezentácie bol aj  návrh modulárneho prístupu k riadeniu rizík aplikovaného na rôzne domény riadenia […]

Predstavili sme novinky v Rozpočtovom informačnom systéme
Mobile ID víťazom Ceny Rádia Slovensko na kongrese ITAPA 2020

Kongres ITAPA 2020 v spolupráci s RTVS aj tento rok ocenila najinovatívnejšie a najužitočnejšie projekty v oblasti IT a digitalizácie spoločnosti. Od roku 2014 je na tejto najväčšej slovenskej IT konferencii pravidelne vyhlasovaná aj Cena Rádia Slovensko, v ktorej môžu poslucháči určiť, ktorý z prihlásených projektov je podľa nich ten najlepší. O cenu súťažia IT projekty, ktoré sa zameriavajú na ľudí, uľahčujú im život, či sprístupňujú služby, ale aj projekty, ktoré s využitím technológií podporujú rozvoj komunít, spoločnosti a prostredia v širšom zmysle. Tento rok Cenu Rádia Slovensko získal projekt […]

Mobile ID víťazom Ceny Rádia Slovensko na kongrese ITAPA 2020
PosAm, Microsoft a ZMOS spojili sily a zabezpečili obciam technológiu pre vzdialenú tímovú prácu

PosAm a Microsoft zareagovali na výzvu ZMOS a podali pomocnú ruku slovenským obciam a mestám v neľahkej situácii súvisiacej so šírením nového vírusu. Táto spolupráca prispela k odstráneniu bariér, ktoré vznikli po tom, čo ľudia museli zameniť priestory pracoviska za svoj domov. Veríme, že moderné technológie dokážu naštartovať nový spôsob tímovej spolupráce, ktorá umožní slovenským obciam a mestám naďalej efektívne pracovať. Pre tisícky pracovníkov v 2930 obciach na Slovensku je od 1. apríla k dispozícii kolaboračný nástroj Microsoft Teams. Microsoft Teams je súčasťou Office 365 a poskytuje moderné pracovné prostredie pre tímovú spoluprácu. Je platformou pre rozhovory, […]

PosAm, Microsoft a ZMOS spojili sily a zabezpečili obciam technológiu pre vzdialenú tímovú prácu

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.