back

Vylepšili sme Register účtovných závierok

Aktualita
Publikované 18.12.2014

Zmenili sme dizajn úvodnej stránky s dôrazom na zjednodušenie používania. Doplnené boli niektoré užitočné funkcie: vyhľadanie spoločnosti podľa názvu, IČO alebo DIČ je zlúčené do spoločného vyhľadávacieho okna, možné je aj priame hľadanie medzi výročnými správami.

Majiteľom smartfónov a tabletov zvýši užívateľský komfort automatické prispôsobenie zobrazenia stránky mobilným zariadeniam (responzívny dizajn aplikácie). Novinka je dostupná pre platformy Apple iOS, Google Android a Microsoft Windows.

Viac ako 6,5 % používateľov pristupujúcich na stránky Registra zo zahraničia určite ocení lokalizáciu stránok do anglického jazyka, čím sa ďalej zlepší dostupnosť informácií poskytovaných Registrom.

V neverejnej časti Registra účtovných závierok boli doplnené funkcie zjednodušujúce prácu administrátorom. Zlepšilo sa vyhodnocovanie toku dokumentov, identifikácia chýb pri ich ukladaní alebo prenose a zvýšila sa schopnosť rýchlejšie reagovať na prípadné dopyty verejnosti.

Register účtovných závierok bol spustený v máji minulého roka. Významne uľahčuje podnikanie a prispieva k transparentnejšiemu podnikateľskému prostrediu. Cez register môžu firmy bezplatne zverejňovať účtovné závierky v zmysle hesla „jedenkrát a dosť“. Všetky ostatné štátne inštitúcie tieto informácie získajú bez toho, aby si ich pýtali od samotných podnikateľských subjektov.

Register účtovných závierok je svojim spôsobom prelomovým riešením, keďže Slovensko je len druhá krajina v únii, ktorá v porovnateľnej kvalite sprístupňuje finančné údaje firiem verejnosti. A to spôsobom, ktorý so sebou priniesol reálne zlepšenie podnikania. Register slúži okrem štátnych inštitúcií tiež samotným podnikateľom, ale aj odbornej a laickej verejnosti. Tí oceňujú prínos Registra z viacerých hľadísk:

Jozef Andacký, vedúci redaktor Trend: „Register účtovných závierok urobil k transparentnosti podnikateľského prostredia Slovenska taký veľký krok ako pred rokmi online obchodný register. Navyše, register účtovných závierok pre firmy neznamená dodatočnú administratívnu záťaž a komunikácia s úradmi sa dokonca zjednodušuje.“ [1]

Filip Glasa, zakladateľ portálu Finstat.sk: „Slovensko sa spustením RÚZ stalo jednou z mála krajín, ktorá zverejnila finančné dáta firiem na internete v použiteľnej podobe a vôbec jednou z prvých krajín, ktorá z finančných dát firiem urobila Open Data Set (druhá po Anglicku). Z pohľadu kompletnosti a použiteľnosti dát predbehlo Slovensko väčšinu európskych štátov.“ [2]

Peter Hanečák, IT expert na problematiku Open Data: „API je jednoduché a funkčné a je schopné efektívne poskytnúť údaje aj zložitejším aplikáciám. Neostáva iné než pochváliť.“ [3]

Tlačová správa ITAPA k oceneným riešeniam (Register získal 3. miesto): „Ocenili sme projekty, ktoré nás zbavili byrokracie a vďaka ktorým môže verejná správa poskytovať občanom a podnikateľom nové, jednoduchšie a rýchlejšie služby.“ [4]

Viac o riešení: Register účtovných závierok

Zdroje:
[1] http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2014/cislo-21/tesit-sa-z-malickosti-3.html
[2] http://blog.etrend.sk/filip-glasa/register-uctovnych-zavierok–aspon-jeden-statny-projekt-na-eurpskej-spici.html
[3] http://blog.etrend.sk/filip-glasa/register-uctovnych-zavierok–aspon-jeden-statny-projekt-na-eurpskej-spici.html
[4] http://www.itapa.sk/cenu-itapa-vyhrali-ti-ktori-nas-zbavili-byrokracie/

 

 

Ďalšie aktuality

Tridsiate výročie pobočky PosAm v Košiciach oslavujeme už na novej adrese!

Tridsiate výročie pobočky PosAm v Košiciach oslavujeme už na novej adrese!
Moderné riešenia na správu a ochranu dát

Moderné riešenia na správu a ochranu dát
30.10.2023
Zmena sídla spoločnosti

Zmena sídla spoločnosti

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.