back

Pozvánka na 60+1 cyklistické preteky Okolo Slovenska s bohatým sprievodným programom

PosAm
Publikované 7.6.2017

Cyklistické preteky Okolo Slovenska sú zaradené v UCI kalendári do kategórie 2.1, teda na úrovni, ktorá umožňuje štart tímom World Tour. To znamená viac bodov a vyššie „prize money“ pre pretekárov a atraktívnejšie preteky, s kvalitnejšími tímami pre divákov. Preteky povedú perlami slovenskej histórie, slobodnými kráľovskými mestami Levoča, Banská Bystrica, Nitra a Trnava. Celkovo sa na pretekoch zúčastní 156 profesionálov z 26 tímov z rôznych kútov Európy i zámoria, aby na 762 kilometroch zabojovali o 14 vrchárskych a 12 rýchlostných prémií.

V cieľových mestách je pripravený zaujímavý sprievodný program. O adrenalínové zážitky sa postará Ján Kočiš, majster sveta v cyklotriale a Nicole Frýbortová a Yannick Martens, medailisti z majstrovstiev sveta v krasojazde. Dobrú náladu prinesú vystúpenia Martina Cisára a Paulíny Ištvancovej ako aj koncert skupiny Hudba z Marsu. V tombole bude hlavnou cenou bicykel značky Scott.

Veľkolepý cyklistický víkend pre malých aj veľkých, s názvom Cajgelvíkend, bude v Trnave. Jeho súčasťou budú preteky detí, rôzne vystúpenia, koncerty, tombola, bercajgel aj cyklojazda pre verejnosť. Tohtoročný program v Trnave je súčasťou spoločného európskeho projektu Erasmu+ „My sport is Franja.“

Okrem pretekov detí v sobotu dopoludnia sa o 16 hodine stretnú na hlavnom trnavskom námestí „bercajglisti,“ ktorí sa po prejdení bercajglovskej trate pokúsia vytvoriť nový slovenský rekord v „CAJGELZVONČEKOVAČKE,“ teda vo zvonení na bicyklové zvončeky. Ukážky z histórie predvedú cyklisti klubu Tyrnaviavelo. V nedeľu si menší okruh záverečnej etapy pretekov môže už tradične vyskúšať široká verejnosť na cyklojazde Energia na kolesách.

Zaujímavosti o etapových mestách

Levoča

je malé mestečko, ktoré je od roku 2009 zapísané v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Najstaršie archeologické nálezy na tomto území sa datujú až do 9. storočia, prvá písomná zmienka pochádza z roku 1249. V roku 1317 sa už o Levoči dočítame ako o kráľovskom meste. Dlho bola najdôležitejším mestom celého Spiša.

Mesto má asi najzachovalejšie stredoveké hradby na Slovensku a v gotickej Bazilike svätého Jakuba, ktorá sa začala stavať pravdepodobne už v 13. storočí, stojí vďaka Majstrovi Pavlovi z Levoče najvyšší drevený oltár na svete.

Z novších dejín stojí za zmienku tamojšie lýceum, kam odišli študovať štúrovci po tom, čo Ľudovíta Štúra odvolali z bratislavského lýcea. Na voze, ktorým do Levoče vtedy išli, vraj napísal Janko Matuška slová našej národnej hymny.

Banská Bystrica

je prirodzeným centrom stredného Slovenska. Prvá zmienka o meste pochádza z roku 1255. V okolí mesta sa ťažila meď, železo a striebro. Stredoveké centrum je od roku 1955 mestskou pamiatkovou rezerváciou a Mestský hrad národnou kultúrnou pamiatkou. V tesnej blízkosti hradu na nachádza naklonená mestská hodinová veža. Neďaleko od veže stojí Katedrála svätého Františka Xaverského, pri ktorej sa stavitelia inšpirovali jedným z rímskych kostolov.

Nitra

mesto pod Zoborom sa prvý krát zmieňuje v zachovaných písomnostiach v roku 828. V tom istom roku bol vysvätený na území mesta najstarší kresťanský kostolík na Slovenku. Nitrianske kniežactvo kde sídlil Pribina a vznik Veľkej Moravy v roku 833 bolo pre mesto snáď tým najslávnejším obdobím.

Dominantou mesta je Nitriansky hrad, o ktorom sú przvé zmienky z konca 9. storočia. Súčasťou hradného komplexu je biskupský palác, bazilika svätého Emeráma a mnohé hospodárske budovy obohnané hradnými múrmi.

Mesto podľa legendy chráni Corgoň – statočný a mocný kováč. Počas tureckého obliehania sa mal priamo z vyhne vyrútiť obrovský chlap s rukami kováča a telom medveďa. Medzi šíky nepriateľov kotúľal obrovské kamene, ktoré do ich radov priniesli strach a chaos a rozutekali sa kade ľahšie.

Trnava

je mesto ktorému patrí pomenovanie malý Rím, keďže na malom území starého mesta je až desiatka kostolov. Tými najkrajšími sú Dóm svätého Mikuláša a Katedrála svätého Jána Krstiteľa. Zmienky o prvom menovanom pochádzajú už z 11 storočia. V jeho severnej veži sa nachádza jeden z najväčších zvonov v Európe. Katedrála svätého Jána Krstiteľa pochádza z prvej polovice 17. storočia a je postavená v ranogotickom slohu.

Prvá písomná zmienka o meste je z roku 1211 a už v roku 1238 získala Trnava, ako prvé mesto na Slovensku, honor slobodné kráľovské mesto. Na význame Trnava získala po roku 1526, teda po bitke pri Moháči, keď turecké nebezpečenstvo nútilo šľachtu ku sťahovaniu sa na bezpečný sever. Ešte v tom isto storočí sa sem presťahovalo Ostrihomské arcibiskupstvo a tiež sa začala budovať Trnavská univerzita. Svoje prvopočiatky v Trnave napísalo aj Slovenské učené tovarišstvo, ktoré založil Anton Bernolák.

Ďalšie aktuality

1.10.2021
PosAm TechDays – Éra železa je preč, je tu doba služieb

Poskytovanie IT formou služby naberá na význame a popularite. Organizácia rýchlo získa podporu a výhody z moderných IT riešení, pričom eliminuje riziká spojené s prevádzkou IT a technologickým dlhom. Služba je k dispozícií v čase a rozsahu, ktorý zákazník potrebuje, platba za službu zahŕňa iba to, čo bolo spotrebované. To zásadne mení model firemných výdavkov a prináša významnú úsporu nákladov. V spolupráci s partnermi sme zorganizovali ďalší ročník úspešnej konferencie PosAm TechDays, ktorá sa koncom septembra konala v prekrásnom prostredí hotela Partizán, Tále. Našim súčasným aj potenciálnym zákazníkom sme priblížili tému AaaS – […]

PosAm TechDays – Éra železa je preč, je tu doba služieb
12.3.2021
PosAm je hlavným partnerom bežeckej série BR2FLY

Rozhýbať svoje telo a vyčistiť si myseľ sú činnosti, ktoré nám vždy dodajú energiu a pozitívny náhľad na život.  V dnešných mimoriadnych časoch náročných na psychickú aj fyzickú pohodu má telesná aktivita ešte väčší význam ako kedykoľvek predtým. My v PosAm sme si toho vedomí, preto sa spoločnosť PosAm stala hlavným a aktívnym partnerom multi-športového programu, ktorý ovládne Bratislavu na celých sedem mesiacov. Bežecké tímy BRATISLAVA RUNNERS a TRI2FLY spolu s podporou PosAm pre účastníkov pripravili špeciálnu sériu pretekov. Cieľom je zapojiť širokú verejnosť aj zamestnancov firmy do spoločných športových aktivít. Pohyb, […]

PosAm je hlavným partnerom bežeckej série BR2FLY
11.2.2021
PosAm TechDays online | Infraštruktúra ako kód

Dynamicky sa meniace podmienky na trhu si vyžadujú schopnosť firiem rýchlo a efektívne reagovať na zmeny. To vytvára veľký tlak na agilitu spoločnosti a firemné zdroje. Jedným z určujúcich faktorov pružnej adaptácie firmy je flexibilita firemných IT systémov a kvalita ich podpornej infraštruktúry, ktoré vedú  k efektívnemu nastaveniu a dokonalému fungovaniu biznisu. V spolupráci s partnerom, spoločnosťou Hitachi Vantara, sme zorganizovali virtuálne podujatie, ktoré prinieslo návod na zvýšenie flexibility firemnej IT infraštruktúry. PosAm ponúka vlastné  know-how overené a vyladené na mnohých reálnych projektoch a profesionálne konzultačné a implementačné kapacity, ktoré umožňujú […]

PosAm TechDays online | Infraštruktúra ako kód

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.