back

Na Slovensku vzniklo konzorcium I4DI

PosAm
Publikované 24.11.2020

Na Slovensku vzniklo konzorcium I4DI (Inovácie pre digitálnu infraštruktúru), ktoré má ambíciu navrhnúť najrýchlejší superpočítač s umelou inteligenciou na svete.

Konzorcium I4DI sa spojilo s cieľom vyvíjať európske superpočítačové riešenia na podporu regionálnych kapacít pri riešení energetických a výkonnostných problémov a výziev, ktorým dnes čelí tento priemysel. Jedným zo zakladajúcich členov konzorcia I4DI je PosAm. Ďalšími sú spoločnosti Tachyum, TowerCom, Slovenská akadémia vied (SAV) a Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. PosAm spolu s partnermi prepožičia vznikajúcemu Národnému superpočítačovému centru (National Supercomputing Centre, NSC) svoje rozsiahle a špecializované skúsenosti.

„PosAm úspešne pôsobí v oblastiach verejnej správy a riadenia rozpočtu štátu, v oblastiach priemyslu a workforce manažmentu, kde intenzívne inovujeme a implementuje prvky umelej inteligencie s cieľom optimalizovať trasy a usporiť čas, náklady i životné prostredie. Naše riešenia v oblasti dopravy – inteligentný komplexný mestský parkovací systém či monitoring vozidiel – pracujú v reálnom čase a s prvkami AI či ML. Spracovanie veľkého množstva dát v reálnom čase je pri týchto riešeniach základným predpokladom ich kvalitného fungovania. PosAm prináša reálne biznis scenáre a skúsenosti ako využiť vyššiu výpočtovú silu pre presnejšie AI a ML algoritmy. Spolu s pôsobnosťou a skúsenosťami ostatných členov konzorcia pomôžeme v ambícii transformovať celý región EÚ z dovozcu technológií dátových centier a superpočítačov na inovatívneho lídra vo výskume svetových riešení AI a HPC,“ hovorí Tomáš Kysela, CTO spoločnosti PosAm.

„Tešíme sa na spoluprácu s našimi partnermi v I4DI pri hľadaní riešení na zmenu základov, ktoré dnes limitujú tradičné dátové centrá.“

Podľa nedávno zverejnenej správy, Európska únia spotrebováva 30 % svetových superpočítačových zdrojov, na svojom území však vlastní iba 5 %. Tento nesúlad viedol Európsku komisiu k zámeru mať schopnosť určovať  svoj osud vybudovaním vlastných superpočítačov a datacentier s lepšou výkonnosťou a využiteľnosťou zdrojov, nižšími emisiami a menším dopadom na životné prostredie, než je možné dosiahnuť s tradičnou IT infraštruktúrou.

Datacentrá navrhnuté konzorciom I4DI, ako napríklad NSC, budú slúžiť ako blueprint pre budúce vládne alebo komerčné cloudové iniciatívy, ako je napríklad InoCloud. Vďaka univerzálnemu využitiu  zdrojov pre štandardné IT systémy, aj úlohy umelej inteligencie, budú tieto centrá efektívnejšie a zvýšia hardvérovú využiteľnosť na takmer 90 % v porovnaní so súčasnými 40 %.

I4DI poskytne európskemu HPC trhu slobodu a otvorenosť, ako napríklad Open Compute. Očakáva sa, že NSC bude postupne prevádzkovať najrýchlejšie  superpočítače pre umelú inteligenciu na svete a pomôže vyriešiť výzvy, ako zabezpečiť dátovú a technologickú suverenitu EÚ. Kým väčšina existujúcich dát v EÚ je v súčasnosti riadená a monetizovaná americkými korporáciami, I4DI a NSC budú slúžiť ako príklad toho, ako by sa mala budovať IT suverenita budúcnosti. Pomôže to transformovať nielen Slovensko, ale celú EÚ od importéra dátových centier a superpočítačových technológií na inovatívneho lídra vo výskume a vývoji AI a HPC riešení pre celý svet.

Ďalšie aktuality

1.10.2021
PosAm TechDays – Éra železa je preč, je tu doba služieb

Poskytovanie IT formou služby naberá na význame a popularite. Organizácia rýchlo získa podporu a výhody z moderných IT riešení, pričom eliminuje riziká spojené s prevádzkou IT a technologickým dlhom. Služba je k dispozícií v čase a rozsahu, ktorý zákazník potrebuje, platba za službu zahŕňa iba to, čo bolo spotrebované. To zásadne mení model firemných výdavkov a prináša významnú úsporu nákladov. V spolupráci s partnermi sme zorganizovali ďalší ročník úspešnej konferencie PosAm TechDays, ktorá sa koncom septembra konala v prekrásnom prostredí hotela Partizán, Tále. Našim súčasným aj potenciálnym zákazníkom sme priblížili tému AaaS – […]

PosAm TechDays – Éra železa je preč, je tu doba služieb
12.3.2021
PosAm je hlavným partnerom bežeckej série BR2FLY

Rozhýbať svoje telo a vyčistiť si myseľ sú činnosti, ktoré nám vždy dodajú energiu a pozitívny náhľad na život.  V dnešných mimoriadnych časoch náročných na psychickú aj fyzickú pohodu má telesná aktivita ešte väčší význam ako kedykoľvek predtým. My v PosAm sme si toho vedomí, preto sa spoločnosť PosAm stala hlavným a aktívnym partnerom multi-športového programu, ktorý ovládne Bratislavu na celých sedem mesiacov. Bežecké tímy BRATISLAVA RUNNERS a TRI2FLY spolu s podporou PosAm pre účastníkov pripravili špeciálnu sériu pretekov. Cieľom je zapojiť širokú verejnosť aj zamestnancov firmy do spoločných športových aktivít. Pohyb, […]

PosAm je hlavným partnerom bežeckej série BR2FLY
11.2.2021
PosAm TechDays online | Infraštruktúra ako kód

Dynamicky sa meniace podmienky na trhu si vyžadujú schopnosť firiem rýchlo a efektívne reagovať na zmeny. To vytvára veľký tlak na agilitu spoločnosti a firemné zdroje. Jedným z určujúcich faktorov pružnej adaptácie firmy je flexibilita firemných IT systémov a kvalita ich podpornej infraštruktúry, ktoré vedú  k efektívnemu nastaveniu a dokonalému fungovaniu biznisu. V spolupráci s partnerom, spoločnosťou Hitachi Vantara, sme zorganizovali virtuálne podujatie, ktoré prinieslo návod na zvýšenie flexibility firemnej IT infraštruktúry. PosAm ponúka vlastné  know-how overené a vyladené na mnohých reálnych projektoch a profesionálne konzultačné a implementačné kapacity, ktoré umožňujú […]

PosAm TechDays online | Infraštruktúra ako kód

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.