back

Na Slovensku vzniklo konzorcium I4DI

PosAm
Publikované 24.11.2020

Na Slovensku vzniklo konzorcium I4DI (Inovácie pre digitálnu infraštruktúru), ktoré má ambíciu navrhnúť najrýchlejší superpočítač s umelou inteligenciou na svete.

Konzorcium I4DI sa spojilo s cieľom vyvíjať európske superpočítačové riešenia na podporu regionálnych kapacít pri riešení energetických a výkonnostných problémov a výziev, ktorým dnes čelí tento priemysel. Jedným zo zakladajúcich členov konzorcia I4DI je PosAm. Ďalšími sú spoločnosti Tachyum, TowerCom, Slovenská akadémia vied (SAV) a Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. PosAm spolu s partnermi prepožičia vznikajúcemu Národnému superpočítačovému centru (National Supercomputing Centre, NSC) svoje rozsiahle a špecializované skúsenosti.

„PosAm úspešne pôsobí v oblastiach verejnej správy a riadenia rozpočtu štátu, v oblastiach priemyslu a workforce manažmentu, kde intenzívne inovujeme a implementuje prvky umelej inteligencie s cieľom optimalizovať trasy a usporiť čas, náklady i životné prostredie. Naše riešenia v oblasti dopravy – inteligentný komplexný mestský parkovací systém či monitoring vozidiel – pracujú v reálnom čase a s prvkami AI či ML. Spracovanie veľkého množstva dát v reálnom čase je pri týchto riešeniach základným predpokladom ich kvalitného fungovania. PosAm prináša reálne biznis scenáre a skúsenosti ako využiť vyššiu výpočtovú silu pre presnejšie AI a ML algoritmy. Spolu s pôsobnosťou a skúsenosťami ostatných členov konzorcia pomôžeme v ambícii transformovať celý región EÚ z dovozcu technológií dátových centier a superpočítačov na inovatívneho lídra vo výskume svetových riešení AI a HPC,“ hovorí Tomáš Kysela, CTO spoločnosti PosAm.

„Tešíme sa na spoluprácu s našimi partnermi v I4DI pri hľadaní riešení na zmenu základov, ktoré dnes limitujú tradičné dátové centrá.“

Podľa nedávno zverejnenej správy, Európska únia spotrebováva 30 % svetových superpočítačových zdrojov, na svojom území však vlastní iba 5 %. Tento nesúlad viedol Európsku komisiu k zámeru mať schopnosť určovať  svoj osud vybudovaním vlastných superpočítačov a datacentier s lepšou výkonnosťou a využiteľnosťou zdrojov, nižšími emisiami a menším dopadom na životné prostredie, než je možné dosiahnuť s tradičnou IT infraštruktúrou.

Datacentrá navrhnuté konzorciom I4DI, ako napríklad NSC, budú slúžiť ako blueprint pre budúce vládne alebo komerčné cloudové iniciatívy, ako je napríklad InoCloud. Vďaka univerzálnemu využitiu  zdrojov pre štandardné IT systémy, aj úlohy umelej inteligencie, budú tieto centrá efektívnejšie a zvýšia hardvérovú využiteľnosť na takmer 90 % v porovnaní so súčasnými 40 %.

I4DI poskytne európskemu HPC trhu slobodu a otvorenosť, ako napríklad Open Compute. Očakáva sa, že NSC bude postupne prevádzkovať najrýchlejšie  superpočítače pre umelú inteligenciu na svete a pomôže vyriešiť výzvy, ako zabezpečiť dátovú a technologickú suverenitu EÚ. Kým väčšina existujúcich dát v EÚ je v súčasnosti riadená a monetizovaná americkými korporáciami, I4DI a NSC budú slúžiť ako príklad toho, ako by sa mala budovať IT suverenita budúcnosti. Pomôže to transformovať nielen Slovensko, ale celú EÚ od importéra dátových centier a superpočítačových technológií na inovatívneho lídra vo výskume a vývoji AI a HPC riešení pre celý svet.

Ďalšie aktuality

22.9.2020
PosAm sa zúčastnil na konferencií driving.digital 2020

PosAm sa aktívne zúčastnil konferencie driving.digital 2020, ktorá sa konala 22. septembra 2020 v priestoroch x-bionic sphere, Šamorín. Okrúhly stôl konferencie  na tému  – Aký potenciál ponúka a akými inováciami dokáže priemysel, služby a výskumno-vývojové inštitúcie prispieť k obnove ekonomiky Slovenska v prioritách dopravy? – reagoval na zmeny v automobilovom priemysle a doprave. Aktérmi diskusie boli paneloví hostia, relevantní zástupcovia priemyselných odvetví, inštitúcií výskumu a riadiacich štátnych inštitúcií za účasti zástupcov priemyselných odvetví, poskytovateľov služieb, výskumu a verejného sektora, s väzbou na dopravu a ekonomický rozvoj. Za PosAm sa diskusie zúčastnil generálny riaditeľ, pán Marián […]

PosAm sa zúčastnil na konferencií driving.digital 2020
7.3.2019
PosAm potvrdil rekordné výsledky v úspešnom roku 2018

Súčasťou tejto stratégie bola predovšetkým akvizícia lídra slovenského trhu v segmente monitorovania pohybu vozidiel, spoločnosť Commander Services, alebo získanie postavenia preferovaného riešenia v skupine Deutsche Telekom pre naše riešenie ParkDots. Vstup do nového trhového segmentu IoT v rozhodujúcej miere prispel k rekordným výsledkom skupiny PosAm. V segmente unikátnych softvérových riešení si PosAm udržal všetkých kľúčových zákazníkov vo verejnom a komerčnom sektore. Technologickú vyspelosť spoločnosť potvrdila v skupine ČEZ. S vlastným riešením pre riadenie servisných pracovníkov v teréne PosAm uspel v medzinárodnom výberovom konaní a získal významný kontrakt. Spoločnosť tým potvrdila, že patrí k slovenskej špičke vo vývoji unikátnych softvérových riešení, keďže […]

PosAm potvrdil rekordné výsledky v úspešnom roku 2018
10.10.2018
PosAm sa stal IBM Domino 10 Partner Ready ešte pred jeho svetovou premiérou

Iba pred pár hodinami, 9.10.2018, bola vo Frankfurte, vo svetovej premiére, predstavená nová verzia IBM Domino V10. Ďalších 19 metropol po celom svete bude hostiť premiéru Domino V10 v najbližších dňoch. Nová verzia robustného kolaborčaného riešenia od IBM prináša zásadné vylepšenia. Zavedenie JavaScript a node.js do Domino umožňuje ľubovoľnému vývojárovi JavaScript kombinovať Domino s Node.js a JavaScriptom pri vývoji webových aplikácií. Pri vývoji nových alebo zdokonalených aplikácií sa zachová obchodná logika a dáta na platforme Domino. Kombinácia JavaScript a node.js a nového jazyka Domino Query Language (DQL), spolu s prístupom k […]

PosAm sa stal IBM Domino 10 Partner Ready ešte pred jeho svetovou premiérou

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.