back

Na Slovensku vzniklo konzorcium I4DI

PosAm
Publikované 24.11.2020

Na Slovensku vzniklo konzorcium I4DI (Inovácie pre digitálnu infraštruktúru), ktoré má ambíciu navrhnúť najrýchlejší superpočítač s umelou inteligenciou na svete.

Konzorcium I4DI sa spojilo s cieľom vyvíjať európske superpočítačové riešenia na podporu regionálnych kapacít pri riešení energetických a výkonnostných problémov a výziev, ktorým dnes čelí tento priemysel. Jedným zo zakladajúcich členov konzorcia I4DI je PosAm. Ďalšími sú spoločnosti Tachyum, TowerCom, Slovenská akadémia vied (SAV) a Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. PosAm spolu s partnermi prepožičia vznikajúcemu Národnému superpočítačovému centru (National Supercomputing Centre, NSC) svoje rozsiahle a špecializované skúsenosti.

„PosAm úspešne pôsobí v oblastiach verejnej správy a riadenia rozpočtu štátu, v oblastiach priemyslu a workforce manažmentu, kde intenzívne inovujeme a implementuje prvky umelej inteligencie s cieľom optimalizovať trasy a usporiť čas, náklady i životné prostredie. Naše riešenia v oblasti dopravy – inteligentný komplexný mestský parkovací systém či monitoring vozidiel – pracujú v reálnom čase a s prvkami AI či ML. Spracovanie veľkého množstva dát v reálnom čase je pri týchto riešeniach základným predpokladom ich kvalitného fungovania. PosAm prináša reálne biznis scenáre a skúsenosti ako využiť vyššiu výpočtovú silu pre presnejšie AI a ML algoritmy. Spolu s pôsobnosťou a skúsenosťami ostatných členov konzorcia pomôžeme v ambícii transformovať celý región EÚ z dovozcu technológií dátových centier a superpočítačov na inovatívneho lídra vo výskume svetových riešení AI a HPC,“ hovorí Tomáš Kysela, CTO spoločnosti PosAm.

„Tešíme sa na spoluprácu s našimi partnermi v I4DI pri hľadaní riešení na zmenu základov, ktoré dnes limitujú tradičné dátové centrá.“

Podľa nedávno zverejnenej správy, Európska únia spotrebováva 30 % svetových superpočítačových zdrojov, na svojom území však vlastní iba 5 %. Tento nesúlad viedol Európsku komisiu k zámeru mať schopnosť určovať  svoj osud vybudovaním vlastných superpočítačov a datacentier s lepšou výkonnosťou a využiteľnosťou zdrojov, nižšími emisiami a menším dopadom na životné prostredie, než je možné dosiahnuť s tradičnou IT infraštruktúrou.

Datacentrá navrhnuté konzorciom I4DI, ako napríklad NSC, budú slúžiť ako blueprint pre budúce vládne alebo komerčné cloudové iniciatívy, ako je napríklad InoCloud. Vďaka univerzálnemu využitiu  zdrojov pre štandardné IT systémy, aj úlohy umelej inteligencie, budú tieto centrá efektívnejšie a zvýšia hardvérovú využiteľnosť na takmer 90 % v porovnaní so súčasnými 40 %.

I4DI poskytne európskemu HPC trhu slobodu a otvorenosť, ako napríklad Open Compute. Očakáva sa, že NSC bude postupne prevádzkovať najrýchlejšie  superpočítače pre umelú inteligenciu na svete a pomôže vyriešiť výzvy, ako zabezpečiť dátovú a technologickú suverenitu EÚ. Kým väčšina existujúcich dát v EÚ je v súčasnosti riadená a monetizovaná americkými korporáciami, I4DI a NSC budú slúžiť ako príklad toho, ako by sa mala budovať IT suverenita budúcnosti. Pomôže to transformovať nielen Slovensko, ale celú EÚ od importéra dátových centier a superpočítačových technológií na inovatívneho lídra vo výskume a vývoji AI a HPC riešení pre celý svet.

Ďalšie aktuality

Tridsiate výročie pobočky PosAm v Košiciach oslavujeme už na novej adrese!

Tridsiate výročie pobočky PosAm v Košiciach oslavujeme už na novej adrese!
Moderné riešenia na správu a ochranu dát

Moderné riešenia na správu a ochranu dát
Pobočka v Žiline oslavuje tridsiatku

Pobočka v Žiline oslavuje tridsiatku

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.