back

Žiaci aj bývalí študenti ďakujú učiteľom a mentorom z celého Slovenska za ich obetavosť

Vzdelávanie
Publikované 6.7.2018

„Chcel by som jej poďakovať za roky, počas ktorých ma pripravovala na Turnaj mladých fyzikov, keď bola ochotná byť s nami v škole do štvrtej,“ hovorí vo videu Samuel Novák, žiak Gymnázia J.A. Raymana v Prešove o svojej učiteľke Ivete Štefančínovej. Študenti na jej hodinách po vyučovaní vyrobili napríklad miniatúrne auto na vodíkový pohon, s ktorým súťažili na pretekoch v Bratislave.

Pani učiteľka je len jedna zo 43 nominovaných pedagógov, mentorov a dobrovoľníkov z celého Slovenka, ktorí boli minulý rok nominovaní na ocenenie Cena Dionýza Ilkoviča. Príbehy štyroch z nich sa podarilo zachytiť vo videách, v ktorých vystupujú aj ich bývalí študenti, súčasní žiaci a kolegovia.

„Myslím si, že ľudia by mali vracať to, čo sa naučili, ďalším. Vtedy bude spoločnosť prosperovať a posúvať sa ďalej,“ hovorí o svojom poslaní jeden z hlavných protagonistov Matej Badin, dobrovoľník z Gymnázia Jura Hronca, ktorý pripravuje študentov z celého Slovenska na výberové sústredenie Turnaja mladých fyzikov.

„Týchto šikovných pedagógov a nadšencov nepoznáme. Nedostáva sa im adekvátnej odmeny za ich obetavú prácu a úsilie v oblasti mimoškolskej prípravy tých najtalentovanejších študentov,“ vysvetľuje Marián Marek, generálny riaditeľ slovenskej technologickej spoločnosti PosAm, ktorá stojí za Cenou Dionýza Ilkoviča. „Toto ocenenie je pre nich formou spoločenského uznania. Zaslúžia si, aby sa o nich hovorilo viac.“

Práve z tohto dôvodu vznikla séria videí s ich príbehmi. Uverejnené sú na webe ocenenia www.cenadi.sk a na Facebooku. V rámci zbierania príbehov o ľuďoch, ktorí vedú mimoškolské krúžky, navštívili filmári základnú školu na Krosnianskej ulici v Košiciach, Gymnázium J.A. Raymana v Prešove, žilinské gymnázium Veľká okružná 22 a vzdelávací kurz pre stredoškolákov, ktorý vedie dobrovoľník z Gymnázia Jura Hronca v Bratislave.

Nominácie do druhého ročníka sú v plnom prúde

Nominovať vedúceho alebo vedúcu mimoškolského krúžku v predmetoch matematika, fyzika, chémia alebo informatika môže aj tento rok ktokoľvek – žiaci, rodičia, riaditelia alebo kolegovia. Stačí vyplniť formulár na stránke www.cenadi.sk do konca júla 2018. Tento rok záštitu nad ocenením prevzalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

Víťazom prvého ročníka Ceny Dionýza Ilkoviča v roku 2017 sa stal Jozef Smrek z Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach. Za viac ako 35 rokov vyučovania prilákal k fyzike desiatky talentovaných študentov. Finalistami boli aj Miroslav Kozák z Gymnázia Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi a Pavol Kubinec z 1. súkromného gymnázia v Bratislave.

Ďalšie aktuality

9.11.2022
Nadácia Dionýza Ilkoviča už šiestykrát udelila Cenu Dionýza Ilkoviča

Spoza monitorov sa učitelia z dištančnej výuky vrátili za katedry a po pandémii ožil aj kontakt so žiakmi v triedach. V tých často zostávajú, aj keď ruch školských chodieb stíchne a v učebni pracuje iba malá skupina študentov. Pani učiteľky ich v rámci krúžkov pripravujú na predmetové olympiády, z ktorých často prinášajú najcennejšie kovy, a to z najvyšších kôl slovenských súťaží, ako aj zo zahraničia. Práve na takéto obetavé učiteľky a učiteľov sa zameriava Cena Dionýza Ilkoviča, ktorých oceňuje za rozvoj mimoškolskej činnosti v prírodovedných predmetoch. Porota každoročne vyberá z […]

Nadácia Dionýza Ilkoviča už šiestykrát udelila Cenu Dionýza Ilkoviča
29.4.2020
DDD v zdrojovom kóde

Vzhľadom na protipandemické opatrenia, presťahovali sme pravidelné stretnutie našej komunity do online priestoru. A všetko nasvedčuje tomu, že vo virtuálnom svete sa aj chvíľu zdržíme… Sme z IT, takýto presun hravo zvládame! A aj sme zvládli. Panelová online debata mala veľký úspech. S panelistami Richardom Richterom vývojárom zo spoločnosti Evolvuem a Vladimírom Hlaváčkom, technologickým architektom z Accenture Advanced Technology Center sme debatoval o programátorských postupoch, ktoré pomáhajú využitiu Domain-Driven Designu na úrovni zdrojového kódu. Diskusiu moderoval Zdeno Jašek od nás z PosAm. Zaujíma vás viac? Vypočujte si záznam.

DDD v zdrojovom kóde
8.11.2019
Cenu Dionýza Ilkoviča 2019 získala učiteľka fyziky a astronómie z Trenčína

Zvonením to pre nich nekončí Nielen finalisti CDI, ale aj všetci nominovaní učitelia majú jednu spoločnú charakteristiku: vyučovanie pre nich rozhodne nekončí zvonením. Berú svoje povolanie ako poslanie a deti vzdelávajú a pripravujú na domáce aj medzinárodné súťaže mimo bežného vyučovania. „Všetci títo učitelia si zaslúžia obrovské uznanie. Na troch finalistoch sme sa zhodli tento rok rýchlo, avšak vybrať spomedzi nich jedného bolo náročné. Ktorýkoľvek by mohol byť absolútnym víťazom,“ hovorí predseda poroty Martin Plesch. Porota nakoniec vybrala Zdenku Baxovú, ktorá vyučuje fyziku na Gymnáziu Ľ. Štúra v Trenčíne. Nevenuje sa však […]

Cenu Dionýza Ilkoviča 2019 získala učiteľka fyziky a astronómie z Trenčína

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.