back

Princíp jedenkrát a dosť by mal platiť v celej Európe

Verejná správa
Publikované 2.3.2017

Koncom januára sa v estónskom hlavnom meste Talline konalo úvodné stretnutie zástupcov konzorcia z 21 európskych krajín k projektu TOOP (The Once Only Principle). Tento projekt v rámci programu Horizont 2020 spustila Európska komisia 1. januára 2017 s cieľom zabezpečiť implementáciu princípu „jedenkrát a dosť“.

Projekt TOOP je súčasťou akčného plánu Európskej únie v oblasti eGovernmentu na obdobie 2016-2020, ktorý má prispieť k zvýšeniu efektívnosti jednotného digitálneho trhu. Cieľom projektu TOOP je umožniť cezhraničnú spoluprácu medzi úradmi štátnej správy a uľahčiť cezhraničné obchodné aktivity firiem. Eliminujú sa tiež zbytočné bariéry pre európske spoločnosti, ktoré musia opakovane predkladať rovnaké údaje a dokumenty.

Zástupcom Slovenka v konzorciu je spoločnosť PosAm. Jej experti sa podieľali aj na plánovaní a príprave projektu. „Pri práci na projekte TOOP využijeme naše skúsenosti a znalosti pri zavádzaní princípu jedenkrát a dosť zo Slovenska. Len nedávno sme oslávili tretie výročie zavedenia systému Register účtovných závierok, ktorého autorom je PosAm. Jeho cieľom bolo práve zavedenie tohto princípu pri komunikácii účtovných jednotiek s verejnou správou,“ hovorí Peter Kolesár, Riaditeľ pre verejnú správu PosAm.

PosAm je tiež koordinátorom pre slovenské verejné inštitúcie, ktoré sa zapoja do pilotného projektu. V súčasnosti na ňom participujú Ministerstvo financií SR a Štatistický úrad SR. Pre maximalizáciu efektu princípu „jedenkrát a dosť“ budú k účasti postupne prizvané aj ďalšie inštitúcie.

Tri pilotné projekty

Zavádzanie princípu „jedenkrát a dosť” naprieč krajinami sa otestuje najprv v troch pilotných projektoch. Ide o cezhraničné elektronické služby pre mobilitu podnikania, aktualizáciu dát o podnikateľských subjektoch a online sprístupnenie dokumentácie a certifikátov pre lodnú prepravu. V rámci týchto pilotov môže byť prepojených až šesťdesiat informačných systémov z dvadsaťjeden krajín. Úlohou pilotných projektov je nielen otestovať navrhovanú architektúru a technológie, ale taktiež urýchliť úradom a firmám poskytovanie služieb a zjednodušiť podnikanie v rámci jednotného digitálneho trhu EÚ.

Prepojenie na existujúce programy a iniciatívy

Hlavnou úlohou projektu TOOP je vypracovanie návrhu inovatívnej federatívnej architektúry, umožňujúcej prepojenie a spoluprácu jednotlivých národných registrov a systémov v celoeurópskom meradle. Táto architektúra podporí cezhraničnú spoluprácu verejnoprávnych inštitúcií jednotlivých európskych krajín a medzinárodné aktivity podnikateľských subjektov. TOOP za týmto účelom zváži možnosti existujúcich EU programov (EIRA, EIF) a využitie už existujúcich IT komponentov (tzv. stavebných prvkov) vyvinutých v rámci projektu e-SENS a prevádzkovaných v rámci infraštruktúry digitálnych služieb nástroja CEF (Connecting Europe Facility).

Viac: www.toop.eu

Ďalšie aktuality

Predstavili sme novinky v Rozpočtovom informačnom systéme

Aj tento rok mal PosAm zastúpenie na 16. ročníku konferencie Slovenského inštitútu interných audítorov SKIIA, ktorého témou boli Aktuality v oblasti auditu a riadenia rizík. Spoločne s Odborom prevencie korupcie Úradu vlády SR sme prezentovali výsledky prieskumu korupčných rizík za rok 2021, ktoré boli zozbierané pomocou Rozpočtového informačného systému – modulu RIS.RKR. Spolu s partnerom sme predstavili dôležité novinky v procese riadenia korupčných rizík, ktoré vzišli zo spätnej väzby od používateľov zapojených rezortov štátnej správy. Súčasťou prezentácie bol aj  návrh modulárneho prístupu k riadeniu rizík aplikovaného na rôzne domény riadenia […]

Predstavili sme novinky v Rozpočtovom informačnom systéme
Mobile ID víťazom Ceny Rádia Slovensko na kongrese ITAPA 2020

Kongres ITAPA 2020 v spolupráci s RTVS aj tento rok ocenila najinovatívnejšie a najužitočnejšie projekty v oblasti IT a digitalizácie spoločnosti. Od roku 2014 je na tejto najväčšej slovenskej IT konferencii pravidelne vyhlasovaná aj Cena Rádia Slovensko, v ktorej môžu poslucháči určiť, ktorý z prihlásených projektov je podľa nich ten najlepší. O cenu súťažia IT projekty, ktoré sa zameriavajú na ľudí, uľahčujú im život, či sprístupňujú služby, ale aj projekty, ktoré s využitím technológií podporujú rozvoj komunít, spoločnosti a prostredia v širšom zmysle. Tento rok Cenu Rádia Slovensko získal projekt […]

Mobile ID víťazom Ceny Rádia Slovensko na kongrese ITAPA 2020
mID – Obecný úrad v mobile

V snahe zvýšiť využívanie elektronických služieb samospráv DEUS (DataCentrum elektronizácie územnej samosprávy) spúšťa mobilnú aplikáciu mID, ktorá občanom umožňuje online komunikáciu s miestnou samosprávou. Aplikácia mID spolupracuje s informačným systémom DCOM, teda je prístupná pre viac ako 2 100 miest a obcí. Pre občanov, podnikateľov a obce, ktoré sú zapojené do projektu DCOM, je aplikácia bezplatná. Cieľom projektu bolo vytvoriť mobilné ID, umožniť vybavenie úradných záležitostí cez inteligentný mobilný telefón fungujúci na platforme Apple iOS ako aj Google Android kedykoľvek a odkiaľkoľvek.  Aplikácia mID vznikla ako alternatíva, ktorá pri určitom type elektronických služieb umožňuje […]

mID – Obecný úrad v mobile

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.