back

Mladí robotici z Martina si zmerali sily na celosvetovej súťaži Robocup 2017

Vzdelávanie
Publikované 18.9.2017

Žiaci z robotického krúžku na martinskej základnej škole Alexandra Dubčeka reprezentovali Slovensko na celosvetovom podujatí RoboCup, ktorý sa konal 27-30.júla v japonskej Nagoye. V kategórií Tanec (Robot Dance) pripravili predstavenie na tému známej rozprávky o krtkovi, ktorú poznajú aj v ďalekom Japonsku. Ich príbeh rozprával o tom, ako krtko vytvoril robota a ukazoval ho kamarátom.

„Veľmi sa im to páčilo a fakt to aj poznali, takže boli z toho veľmi nadšení“, povedal k ich vystúpeniu Matúš Adamko, člen tímu zo Základnej školy Alexandra Dubčeka. „Bola to pre nás určite veľká skúsenosť, tým že tam boli tímy z celého sveta, a sme radi že sme sa tam mohli dostať aj my, z nášho malého Martina“, zhodnotil Matúš svoje pocity zo súťaže.

„Cesta na súťaž bola veľmi kľukatá. Hlavne to záležalo od financií, ktoré boli dôležité, takže naši ochotní a ctení sponzori si zaslúžia veľké poďakovanie“, zhodnotila náročnosť zabezpečenia prostriedkov na cestu Bibiana Kahánková, zo ZŠ Alexandra Dubčeka z Martina.

„Boli to nezabudnuteľné skúsenosti a zážitky pre tieto deti. Naše decká, na to že boli prvý krát na takejto súťaži, tak im nechýbala potrebná suverenita. Bola som šťastná, že dokázali plynule v angličtine odkomunikovať celú súťaž, vrátane náročných technických skúšok. Je to pre nich obrovská skúsenosť z takejto celosvetovej súťaže. Stretávajú sa tam štáty, ktoré veľmi veľa investujú už do základných škôl a bolo to vidno na tom, ako boli tie ich tímy vyspelo pripravené, takže máme čo doháňať.“, ocenila prínosy z tejto cesty Bibiana Kahánková.

„V roku 2015 sme exkluzívne podporili žiakov zo Zvolena na svetovom šampionáte robotiky v Číne. Teší nás, že aj v tomto roku sme umožnili nadaným deťom, tentokrát z Martina cestu na RoboCup do Japonska. Okrem skúseností, motivácie a inšpirácie v oblasti robotiky to dalo deťom možnosť spoznať a rešpektovať iné kultúry, čo pokladáme v dnešnom svete za veľmi dôležité“, povedal k podpore PosAm Michal Bróska, riaditeľ divízie produktového manažmentu PosAm.

Viac o tom, ako sa robotickému tímu z Martina na súťaži RoboCup 2017 v japonskej Nagoye darilo a aké sú ich dojmy zo súťaže nájdete v reportáži televízie TV Turiec, v ich hlavom spravodajstve z 1.9. od 30 sekundy.

Ďalšie aktuality

9.11.2022
Nadácia Dionýza Ilkoviča už šiestykrát udelila Cenu Dionýza Ilkoviča

Spoza monitorov sa učitelia z dištančnej výuky vrátili za katedry a po pandémii ožil aj kontakt so žiakmi v triedach. V tých často zostávajú, aj keď ruch školských chodieb stíchne a v učebni pracuje iba malá skupina študentov. Pani učiteľky ich v rámci krúžkov pripravujú na predmetové olympiády, z ktorých často prinášajú najcennejšie kovy, a to z najvyšších kôl slovenských súťaží, ako aj zo zahraničia. Práve na takéto obetavé učiteľky a učiteľov sa zameriava Cena Dionýza Ilkoviča, ktorých oceňuje za rozvoj mimoškolskej činnosti v prírodovedných predmetoch. Porota každoročne vyberá z […]

Nadácia Dionýza Ilkoviča už šiestykrát udelila Cenu Dionýza Ilkoviča
29.4.2020
DDD v zdrojovom kóde

Vzhľadom na protipandemické opatrenia, presťahovali sme pravidelné stretnutie našej komunity do online priestoru. A všetko nasvedčuje tomu, že vo virtuálnom svete sa aj chvíľu zdržíme… Sme z IT, takýto presun hravo zvládame! A aj sme zvládli. Panelová online debata mala veľký úspech. S panelistami Richardom Richterom vývojárom zo spoločnosti Evolvuem a Vladimírom Hlaváčkom, technologickým architektom z Accenture Advanced Technology Center sme debatoval o programátorských postupoch, ktoré pomáhajú využitiu Domain-Driven Designu na úrovni zdrojového kódu. Diskusiu moderoval Zdeno Jašek od nás z PosAm. Zaujíma vás viac? Vypočujte si záznam.

DDD v zdrojovom kóde
8.11.2019
Cenu Dionýza Ilkoviča 2019 získala učiteľka fyziky a astronómie z Trenčína

Zvonením to pre nich nekončí Nielen finalisti CDI, ale aj všetci nominovaní učitelia majú jednu spoločnú charakteristiku: vyučovanie pre nich rozhodne nekončí zvonením. Berú svoje povolanie ako poslanie a deti vzdelávajú a pripravujú na domáce aj medzinárodné súťaže mimo bežného vyučovania. „Všetci títo učitelia si zaslúžia obrovské uznanie. Na troch finalistoch sme sa zhodli tento rok rýchlo, avšak vybrať spomedzi nich jedného bolo náročné. Ktorýkoľvek by mohol byť absolútnym víťazom,“ hovorí predseda poroty Martin Plesch. Porota nakoniec vybrala Zdenku Baxovú, ktorá vyučuje fyziku na Gymnáziu Ľ. Štúra v Trenčíne. Nevenuje sa však […]

Cenu Dionýza Ilkoviča 2019 získala učiteľka fyziky a astronómie z Trenčína

Používate zastaralý prehliadač. Môžete si ho aktualizovať na tejto stránke.