Top témy

V Trnave budú môcť ľudia so zdravotným postihnutím parkovať ľahšie vďaka novému parkovaciemu systému ParkDots

Mesto Trnava zjednoduší parkovanie ľuďom s ťažkým zdravotným postihnutím. Vďaka aplikácii ParkDots si, ako v prvom meste na Slovensku, jednoducho a rýchlo nájdu voľné parkovacie miesto. ParkDots vyvinul PosAm.

Inteligentný parkovací systém ukazuje potenciál v oblasti IoT

Kľúčovými prvkami parkovacej platformy ParkDots, ktorú vyvinul PosAm sú mobilná aplikácia pre používateľov, centrálny riadiaci systém umiestnený v cloude a nenápadné senzory vo vozovke, ktoré v reálnom čase odosielajú informácie o obsadenosti konkrétneho miesta. Správna kombinácia mobilných, cloudových a IoT technológií dala vzniknúť užitočnému riešeniu pre moderné mestá.

Neustále aktualizované informácie o dostupnosti voľných miest umožňujú zabezpečiť všetky služby systému. Okrem vyhľadania voľného miesta a navigácie k nemu aplikácia umožňuje bezplatnú platbu za parkovanie, navigáciu späť k autu alebo aj varovanie v prípade nečakaného odchodu vozidla z parkovacieho miesta.

Jednoduchší život pre obyvateľov aj samosprávu

Osobitne pre zdravotne postihnutých ľudí je zjednodušenie parkovania veľkým prínosom. Nemusia krúžiť po meste a loviť voľné miesta. Vďaka mobilnej aplikácii si môžu komfortne vybrať miesto podľa obsadenosti, dostupnosti, či bodu záujmu. .

Od 21.9.2017 sú tieto služby dostupné na 31 parkovacích miestach určených pre ZŤP v rámci centrálnej mestskej zóny. PosAm toto unikátne riešenie v Trnave implementoval v spolupráci s materskou spoločnosťou Slovak Telekom a v kooperácii s mestskou spoločnosťou TT-IT. Dátovú konektivitu zabezpečil SimpleCell, operátor siete určenej pre internet vecí na technológii Sigfox.

„Tento systém nám umožní v reálnom čase zbierať informácie o využití parkovacích miest pre zdravotne ťažko postihnutých občanov a návštevníkov mesta, čo nám umožní efektívnejšie analyzovať, plánovať a hlavne ďalej zlepšovať parkovanie v našom meste,“ skonštatoval primátor Trnavy Peter Bročka.

Skrátenie času potrebného na nájdenie parkovacieho miesta obmedzí emisie v meste. Okrem toho má ParkDots potenciál zvýšiť dostupnosť parkovacieho priestoru a znížiť počet nevyužívaných parkovacích miest. Systém je pripravený na ďalšie rozširovanie do budúcnosti. Pribudnú funkcie ako napríklad zdieľanie parkovacích miest a riešenie rezidentského parkovania.

ParkDots je riešením pre Smart cities v Európe

„Našim cieľom v PosAm je, aby informačné technológie prinášali úžitok. Teší nás, že skvalitníme život obyvateľov a návštevníkov Trnavy, znížime environmentálnu záťaž a pomôžeme mestu pri manažovaní zdrojov. To všetko je možné vďaka tomu, že sme v meste Trnava našli partnerov s inovatívnym duchom, ktorí okamžite pochopili potenciál platformy ParkDots.“, povedal Martin Budaj, produktový manažér PosAm.

„Sme presvedčení, že riešenia v oblasti Smart City majú veľký potenciál, čo vnímajú rovnako aj v skupine Deutsche Telekom, do ktorej PosAm patrí. Veríme, že spoločne dokážeme slovenský produkt ParkDots dostať na mapu európskych miest“, doplnil ho Michal Bróska, Riaditeľ produktového rozvoja v PosAm.

Aplikácia ParkDots je aktuálne bezplatne dostupná pre smartfóny s OS Android, pre zariadenia s iOS pribudne v najbližších týždňoch. Všetky funkcie sú okrem toho k dispozícii aj v responzívnej webovej aplikácii dostupnej na adrese https://map.parkdots.com.

Ohlasy médií

RTVS, Rádiožurnál 25.9.2017, od 9:26

ParkDotsAppSmall

Zdieľajte

späť hore