Top témy

Mladí robotici z Martina si zmerali sily na celosvetovej súťaži Robocup 2017

Aj v tomto roku sme podporili nadané deti zaujímajúce sa o robotiku, tentokrát z Martina, aby mohli reprezentovať Slovensko na celosvetovom šampionáte RoboCup, ktorý sa 27-30. júla konal v japonskej Nagoye.

Žiaci z robotického krúžku na martinskej základnej škole Alexandra Dubčeka reprezentovali Slovensko na celosvetovom podujatí RoboCup, ktorý sa konal 27-30.júla v japonskej Nagoye. V kategórií Tanec (Robot Dance) pripravili predstavenie na tému známej rozprávky o krtkovi, ktorú poznajú aj v ďalekom Japonsku. Ich príbeh rozprával o tom, ako krtko vytvoril robota a ukazoval ho kamarátom.

„Veľmi sa im to páčilo a fakt to aj poznali, takže boli z toho veľmi nadšení“, povedal k ich vystúpeniu Matúš Adamko, člen tímu zo Základnej školy Alexandra Dubčeka. „Bola to pre nás určite veľká skúsenosť, tým že tam boli tímy z celého sveta, a sme radi že sme sa tam mohli dostať aj my, z nášho malého Martina“, zhodnotil Matúš svoje pocity zo súťaže.

„Cesta na súťaž bola veľmi kľukatá. Hlavne to záležalo od financií, ktoré boli dôležité, takže naši ochotní a ctení sponzori si zaslúžia veľké poďakovanie“, zhodnotila náročnosť zabezpečenia prostriedkov na cestu Bibiana Kahánková, zo ZŠ Alexandra Dubčeka z Martina.

„Boli to nezabudnuteľné skúsenosti a zážitky pre tieto deti. Naše decká, na to že boli prvý krát na takejto súťaži, tak im nechýbala potrebná suverenita. Bola som šťastná, že dokázali plynule v angličtine odkomunikovať celú súťaž, vrátane náročných technických skúšok. Je to pre nich obrovská skúsenosť z takejto celosvetovej súťaže. Stretávajú sa tam štáty, ktoré veľmi veľa investujú už do základných škôl a bolo to vidno na tom, ako boli tie ich tímy vyspelo pripravené, takže máme čo doháňať.“, ocenila prínosy z tejto cesty Bibiana Kahánková.

„V roku 2015 sme exkluzívne podporili žiakov zo Zvolena na svetovom šampionáte robotiky v Číne. Teší nás, že aj v tomto roku sme umožnili nadaným deťom, tentokrát z Martina cestu na RoboCup do Japonska. Okrem skúseností, motivácie a inšpirácie v oblasti robotiky to dalo deťom možnosť spoznať a rešpektovať iné kultúry, čo pokladáme v dnešnom svete za veľmi dôležité“, povedal k podpore PosAm Michal Bróska, riaditeľ divízie produktového manažmentu PosAm.

Viac o tom, ako sa robotickému tímu z Martina na súťaži RoboCup 2017 v japonskej Nagoye darilo a aké sú ich dojmy zo súťaže nájdete v reportáži televízie TV Turiec, v ich hlavom spravodajstve z 1.9. od 30 sekundy.

Zdieľajte

späť hore