PADS – TECHSED 2024
24. mája 2024 o 09:00, Hotel Grand Vígľaš
Už minulý rok sme sa na PADS-e dozvedeli, ako dôležité je zaoberať sa aj inými kategóriami znalostí ako samotná technická odbornosť.
Tento rok sme sa rozhodli zasvätiť dvom dôležitým témam, ktoré nás vedia zásadne posunúť, a to významu spätnej väzby a managementu času a úloh.
Program
Registrácia a raňajky
Privítanie
Adam Pagáč, Peter Mihalovič, Ladislav Bogdány
Ako si užiť "zamŕzanie" s úsmevom
Ladislav Bogdány
Krátke pojednanie o tom ako byť prínosom pre seba a okolie, vstávať s úsmevom a prečo byť spätnoväzobný.
Keynote: Navigátorom bez mapy. Ako urobiť dobré rozhodnutie, aj keď nemám všetky vstupy
Adam Pagáč
Denne robíme množstvo rozhodnutí – vedomých aj nevedomých. V tomto vstupe budeme odhaľovať umenie rozhodovania v neistote. Ukážeme si spôsob uvažovania a na prvý pohľad čudné techniky ako sa vysporiadať s neurčitosťou.
Coffee break
Keynote: Time a task management techniky
Peter Hladký
Úlohy, ktoré je potrebné v práci riešiť, neprichádzajú iba cez jeden kanál – napr. Jiru. Objavujú sa v mailoch, na poradách, definuje ich nadriadený pri 1on1,… Ako si poradiť? Existuje niekoľko stratégií, ktoré sú overené časom, ale nie každá vyhovuje každému. Ukážeme si, ako si vybrať tú správnu.
Keynote: Spätná väzba a jej zmysluplnosť
Ján Menkyna, MenkynaPartners Management Consulting, s.r.o.
Prečo efektívna spätná väzba zásadne prispieva k rastu a rozvoju zamestnancov? Ako ju správne formulovať, aby bola prijatá konštruktívne a motivujúco? Predstavíme stratégie na rozvoj správneho vnútorného nastavenia pre otvorenosť voči prijímaniu spätnej väzby ako kľúčového nástroja pre vlastný osobný a profesionálny rast.
Obed
Ako (ne)bojovať sám so sebou
Ján Menkyna, Juraj Novotný, Miroslav Rúčka a ďalší
Interaktívna diskusia na tému prokrastinácia. Prečo sa nám nedarí veci dokončovať a prečo sa do niektorých ani nevieme pustiť? Panelisti poskytnú svoje návody a odporúčania, ako sa s takýmito situáciami vypriadavajú.
Techtalk 1
Stream 1: SDLC a modulárna softvérová architekúra v MDA (Tomáš Kysela)
MDA so sebou prináša okrem zmeny na strane biznis designu aj dopad na celkový proces Software Development Life Cycle (SDLC) a do blueprintu softvérovej a dátovej architektúry. Ako osadíme nový krok do celkového procesu softvérového vývoja, ako to ovplyvní artefakty, ktoré nám počas životného cyklu vznikajú a kde momentálne v týchto úvahách sme. Ambícia je ukázať, ako nám jednotlivé prvky skladačky zapadnú do seba a ako to zlepší veľké softvérové dodávky.
Stream 2: Technologický dlh z pohľadu upgradov infraštruktúry – Azure vs. On-prem (Radovan Pieter)
Dlhodobé odkladanie aktualizácií technologických komponentov väčšinou vyústi k zložitejšiemu a nákladnejšiemu prístupu k odstráneniu technologického dlhu. Ukážeme si to na konkrétnom príklade kde rozoberieme dopady na aplikačnú aj technologickú vrstvu a ako nám to pomohlo získať iný pohľad a skúsenosti na postupné budovanie znalostí na bezvýpadkové upgrady.
Coffee break
Techtalk 2
Stream 1: Lessons learnt nie len z MDA (Miroslav Rúčka, Róbert Komorovský, Adam Pagáč)
Skúsenosti z prvých aplikácií MDA v softvérových projektoch a produktoch PosAmu. Reálna spätná väzba od implementátorov, čo zafungovalo a na čo si dať v budúcnosti pozor.
Stream 2: Ako využiť benefity zo štandardizácie prostredníctvom MDA prístupu z pohľadu infraštruktúry (Juraj Novotný)
Spoločne odkryjeme potenciál štandardizácie infraštruktúry: náš prístup prináša rýchlejšie štarty projektov, vyššiu kvalitu a výrazné úspory. Predstavíme koncepty, ktoré ukážu, ako štandardizácia znižuje komplexitu a zvyšuje výkonnosť našich cloudových a infraštruktúrnych riešení.
Techtalk 3
Stream 1: Generatívna AI v PosAm-e (AI enabled teams)
Význam príchodu generatívnej AI do našej práce. Čo pripravujeme v rámci iniciatívy AI enabled teams a kam sme sa dostali v zavádzaní Copilotov a OpenAI do pracovného workflowu jednotlivých profesií.
Stream 2: Modern EUS (Ladislav Bogdány)
Čo je „Modern EUS“, aké výhody prinášame zákazníkom a ako sa musíme zmeniť my, aby sme využili túto inovačnú príležitosť.
Techtalk 4
Stream 1: Knihy ktoré sa oplatí prečítať a prečo (Adam Pagáč)
V tomto záverečnom a verím inšpiratívnom vstupe sa ponoríme do kľúčových postrehov z transformatívnej knihy „Clear thinking“. Preskúmame základné princípy, ktoré nás učia, ako sa presekať hlukom každodenného života, aby sme odhalili podstatu vecí a robili lepšie rozhodnutia. Zdôrazníme praktické stratégie na zlepšenie mentálneho uvažovania, porozumenie kognitívnym skresleniam a umenie efektívneho rozmýšľania. Tipy a triky z tejto knihy vám môžu pomôcť ako v profesnom tak aj osobnom živote.
Stream 2: Modern EUS – „Deep dive“ (Michal Džačko, Vladislav Striško)
Moderné nástroje, čo využiť, ako a prečo. Ako sme „upiekli“ EUS v DCOM alebo „Ako nainštalovať tisíce počítačov, nakonfigurovať tisíc tlačiarní, tisíc routrov a pritom mať za najväčšiu starosť, ako piť kávu veľmi pomaly.“
Večerná grilovačka
Po celom dni nadobúdania nových informácií sa môžeš tešiť na večernú grilovačku, kde bude priestor aj na spoločné diskusie. Či už si mäsožravec alebo vegetarián, grilovačka ponúkne bohatý výber jedál pre každého.
PosAm CodeWars Intro
Zdeno jašek
PosAm Typing Battle
Nech už si majster klávesnice v rýchlom a bezchybnom písaní kódu alebo vo voľnom texte, táto súťaž ti ponúka možnosť ukázať tvoje schopnosti. Zapoj sa do súťaže v preferovanej kategórii a porovnaj si zručnosti s inými kolegyňami a kolegami. Ak ťa účasť neláka, tak sa určite priprav na poriadne povzbudzovanie.
II. večera
Na záver ani tento rok nevynecháme našu tradíciu a počas II. večere sa môžeš tešiť na hovädzí a lososový tatarák.